Urazy, trudno gojące się rany

Zastosowanie VITAFON-u w procesie leczenia ran i szwów pooperacyjnych pozwala na uniknięcie pojawienia się powikłań, stabilizację ukrwienia, likwidację obrzęku, zapalenia i przyspieszenie procesu gojenia przez rychłozrost oraz zapobiega tworzeniu blizn.

Interwencja chirurgiczna jest prawdziwym sprawdzianem w życiu każdego człowieka. Zazwyczaj dokuczliwa jest rana pooperacyjna, która przeszkadza nawet obrócić się. Minie wiele ciężkich dni, zanim samopoczucie chorego poprawi się. W samej ranie stopniowo dochodzi do szeregu zjawisk biologicznych, które uzyskały ogólną nazwę procesu gojenia. W przerwanych tkankach dochodzi do niezależnych skurczów naczyń, spowolnienia przepływu krwi, rozwoju obrzęku i zapalenia i gromadzenia się substancji, które są dla tkanek toksyczne. Z czasem zastępują je procesy regeneracyjne, obumarła tkanka jest usuwana i następuje poprawa ukrwienia.

Zabiegi stosowane są dobę od powstania rany. Oczyszczone z brudu i ropy brzegi rany (jeśli jest taka konieczność przemywane roztworem nitrofuralu) dezynfekowane są środkiem przeciwzapalnym. Wibrofony umieszcza się na skraju uszkodzonej powierzchni.

Leczenie odleżyn (owrzodzenia troficznego) i stopy cukrzycowej

Leczenie realizowane jest według schematu 10. Kuracja trwa 9-21 dni. Przed zabiegiem brzegi wrzodów należy przetrzeć środkiem przeciwzapalnym w odległości 3 cm. Wibrofony umieszcza się na skraju rany. Jeśli owrzodzenie jest niewielkie, jeden z wibrofonów umieszcza się nad większym naczyniem krwionośnym, prowadzącym do zaatakowanego obszaru. Podczas leczenia urządzeniem nie stosuje się żadnych maści.

Wyniki leczenia stopy cukrzycowej:

Pacjent miał na cukrzycę od ponad 20 lat. Udało się wyleczyć zgorzel na prawym palcu za pomocą Vitafonu już po 4 miesiącach leczenia. Lekarze chcieli amputować palec, jednak pacjent nie pozwolił. Po 4 miesiącach determinacji i cierpliwości w posługiwaniu się urządzeniem VITAFON, osiągnięty został fantastyczny wynik. Palec został uratowany.

Leczenie oparzeń

Przy poparzeniach 1-2 stopnia udaje się zapobiec pojawieniu się symptomów oparzenia, jeśli zastosuje się urządzenie nie później niż po upływie 3-4 minut od oparzenia, a po godzinie powtórzy się zabieg. W czasie kolejnych dni zabiegi są realizowane 1-2 razy na dobę. Leczenie VITAFONEM powinno być stosowane do momentu całkowitego wyzdrowienia. VITAFON zapobiega tworzeniu się blizn, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Przy oparzeniach 1-2 stopnia, jeśli nie doszło do naruszenia struktury skóry, wibrofony umieszcza się poprzez sterylną gazę na oparzony obszar. Skórę smaruje się olejkiem rokitnika lub preparatem przeciw oparzeniom, a skórę w odległości 2 cm wokół oparzenia smaruje się środkiem przeciwzapalnym.

Przy poważniejszych poparzeniach urządzenie może być stosowane jako uzupełnienie leczenia kompleksowego. Wibrofony umieszcza się przez 4-5 warstw luźno nałożonego, sterylnego bandaża, bez przyciskania, zabieg powtarza się 3-4 razy na dobę. Uzupełnieniem jest oddziaływanie na obszar nerek w trybie 2 po 10-15 minut 1-3 razy na dobę.

Leczenie krwiaka, obrzęku

W obszarze stłuczenia dochodzi do krwawienia i uszkodzenia tkanek miękkich, na skutek czego rozwija się obrzęk. Na początku kontuzjowane miejsce robi się czerwone bądź różowe, a następnie stopniowo sinieje i zielenieje. Aby zapobiec temu, VITAFON dobrze jest zastosować już po 2 godzinach. Nie należy stosować go wcześniej, aby nie stymulować krwawienia. Przy zastosowaniu VITAFON-u sińce w miejscu urazu znikają 2-3 razy szybciej. Jeśli zastosuje się go na czas, w przypadku niezbyt rozległego urazu w ogóle można uniknąć pojawienia się siniaków. Niewielki obrzęk zanika po 1-2 zabiegach. Zastarzałe krwiaki można usunąć w ciągu 3-4 tygodni.

Leczenie złamań, zwichnięć, rozciągnięć VITAFONEM

VITAFON

Przy złamaniach, zwichnięciach czy rozciągnięciach działanie VITAFONu przyspiesza proces gojenia, likwiduje obrzęk, zapobiega tworzeniu się krwiaków i sprzyja szybkiej odbudowie tkanek. Zabiegi VITAFONEM wykonuje się po upływie 8-10 godzin od momentu powstania urazu. Jeden z wibrofonów umieszcza się w obszarze urazu, w najbardziej regularnym miejscu, drugi – 10 cm nad pierwszym. Zabiegi wykonuje się w pozycji leżącej. Kończynę należy ułożyć tak, aby znajdowała się ona powyżej poziomu serca. Po zabiegu zaleca się leżeć nie krócej niż pół godziny.

Terapię VITAFONEM stosujemy celem skrócenia okresu leczenia złamania, zwiększenia wytrzymałości tkanki łącznej, zapobieżenia komplikacjom, usunięcia świerzbienia i obrzęku w miejscu umieszczenia opatrunków unieruchamiających, a także w celu przyspieszenia procesu przywracania ruchomości stawów.

Z badań przeprowadzonych w Rosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Traumatologii i Ortopedii im. R.R. Wredena wynika, że stosowanie masażu wibroakustycznego cztery razy dziennie po 30 minut pozwala na skrócenie czasu złamania średnio o tydzień. Badania te przeprowadzano wśród pacjentów ze złamaniami kości dłoni – złamaniami o tyle uciążliwymi, że w ponad 60% przypadków po konsolidacji kości nie dochodzi do pełnego przywrócenia sprawności dłoni. W grupie ponad 50 pacjentów, których poddano terapii wibroakustycznej, zaobserwowano nie tylko szybsze gojenie się złamań, lecz również skrócenie czasu rehabilitacji i niezdolności do pracy. Osoby, których rehabilitacja obejmowała również terapię wibroakustyczną odzyskiwały sprawność dłoni średnio o 10 dni wcześniej od tych, które dochodziły do zdrowia metodami tradycyjnymi. Oprócz niewątpliwych korzyści długofalowych masaż urządzeniami wibroakustycznymi przynosi również dodatkowe, szybko odczuwalne korzyści w postaci łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęku.